E-sport

Kodu » E-sport

Ei leitud

Siin ei ole midagi, liigu tagasi avalehele

E-sport

E-sport , tuntud ka kui elektrooniline sport, on võistlusliku videomängimise vorm, mis on viimase kümnendi jooksul plahvatuslikult populaarsust kogunud. Tohutu suure mängijate ja pealtvaatajatest koosnev publik on nüüd E-spordi tunnustanud seaduslikuks tööstusharuks ning seda on isegi kaalutud olümpiamängudele lisamiseks.

Kui sul on huvi E-spordi vastu ja sa soovid panustada, tule vaata Optibeti lehte. Siin kajastatakse kõiki turniire ning saad samal ajal teha panuseid.

Populaarsemad tiimid

 • Team Liquid – See meeskond on üks vanimaid ja edukamaid, olles võitnud palju meitritiitleid sellistes mängudes nagu  Dota 2, League of Legends, ja CS:GO.
 • Fnatic– Euroopas asetsev Fnatic, on pidevalt olnud üks maailma parimatest meeskondadest erinevates mängudes, sealhulgas League of Legends, CS:GO ja Rainbow Six Siege.
 • SK Telecom T1Korea meeskond, mis on kuulus oma domineerimise poolest League of Legendsis, olles võitnud kolm maailmameistritiitlit ja seal mängivad mõned mängu parimad mängijad.astrali
 • Cloud9Sellel Ameerika meeskonnal on tugev kohalolek mitmetes mängudes, sealhulgas CS:GO, League of Legends ja Overwatch, ning nad on võitnud igas mängus mitu meistritiitlit.
 • Astralis – Taani meeskond, mis on domineerinud CS:GO areenil mitmeid aastaid järjest on võitnud neli suurt meistritiitlit ja tõusnud üheks edukamaks meeskonnaks mängu ajaloos.
 • Team SoloMid– Teine Ameerika meeskond, mis on tuntud oma edu poolest sellistes mängudes nagu League of Legends ja Fortnite ning sellel on suur ja pühendunud fännibaas.

Need on vaid mõned maailma populaarseimad e-spordi meeskonnad. Kuna e-sporditööstus kasvab jätkuvalt, võime oodata uute meeskondade tekkimist ja olemasolevate meeskondade domineerimist.

popularesport

Kust meeskonnad saavad raha?

E-spordimeeskonnad teenivad raha mitmel viisil:

 • Sponsorlus: Espordimeeskonnad saavad hankida sponsorlusi ettevõtetelt, kes soovivad esportspordi publikuga kokku puutuda. Need sponsorlused võivad hõlmata reklaame meeskonna särkidel või võistluste ajal, tehes mängusiseseid reklaame.
 • Auhinnaraha: E-spordi võistkonnad saavad turniiridel võisteldes ja võites auhinnaraha teenida. Mõnel turniiril on auhinnafondid miljonite dollarite väärtuses ja parimad meeskonnad võivad teenida sellest rahast märkimisväärse osa.
 • Kaupade müümine: Sarnaselt traditsioonilistele spordimeeskondadele saavad e-spordimeeskonnad müüa oma meeskonna logo ja kaubamärgiga kaupu, nagu kampsunid, mütsid ja muud rõivad, aga ka mängusiseseid kleepse jm.
 • Striimimine: Paljud e-sporti mängijad ja meeskonnad striimivad oma mängu platvormidel nagu Twitch, YouTube ja Facebook Gaming. Need platvormid võimaldavad vaatajatel raha annetada või kanalit tellida ning striimija või meeskond saab osa sellest tulust.
 • Brändipartnerlused: E-spordi meeskonnad saavad teha koostööd kaubamärkidega, et luua kohandatud sisu või tooteid, mis meeldivad meeskonna vaatajaskonnale. Näiteks võib meeskond teha koostööd mängude välisseadmete ettevõttega, et luua kaubamärgiga klaviatuur või hiir.

Populaarsed mängijad

 • S1mple: Oleksandr “S1mple” Kostyliev on professionaalne Counter-Strike: Global Offensive mängija Ukrainast. Teda peetakse laialdaselt üheks mängu parimaks mängijaks ja ta on võitnud suurturniiridelt mitu MVP auhinda.
 • Ninja: Richard “Ninja” Blevins on professionaalne Fortnite’i mängija ja striimija Ameerika Ühendriikidest. Ta on Twitchi üks populaarsemaid striimijaid ja tal on sotsiaalmeedias palju jälgijaid.
 • Faker: Lee “Infiltration” Seon-woo on professionaalne Street Fighteri mängija Lõuna-Koreast. Ta on võitnud mitu suurturniiri ja teda peetakse üheks mängu parimaks mängijaks.
 • Doublelift: Yiliang “Doublelift” Peng on professionaalne League of Legendsi mängija Ameerika Ühendriikidest. Ta on võitnud oma meeskondadega mitmeid meistritiitleid ning on tuntud oma agressiivse mängustiili ja tugeva mehaanika poolest.

Auhindade suurused

E-spordi auhindade suurus võib olenevalt mängust, turniirist ja piirkonnast suuresti erineda. Viimastel aastatel on aga tipptasemel esporditurniiride auhinnafondid märkimisväärselt kasvanud:

 1. Dota 2: The International: see iga-aastane Dota 2 turniir on tuntud e-spordi suurima auhinnafondi poolest. 2021. aastal oli auhinnafond kokku üle 40 miljoni dollari, võitjameeskond viis koju üle 18 miljoni dollari!
 2. Fortnite World Cup: Aastal 2019 toimunud Fortnite’i maailmameistrivõistluste auhinnafond oli 30 miljonit dollarit, võitja viis koju 3 miljonit dollarit.
 3. League of Legends World Championship: 2021. aasta League of Legends maailmameistrivõistluste auhinnafond oli 6,2 miljonit dollarit, võitjameeskond viis koju üle 2,5 miljoni dollari.
 4. Counter-Strike: Global Offensive: 2021. aasta PGL Major Stockholmi auhinnafond oli 2 miljonit dollarit, võitjameeskond viis koju 1 miljoni dollari.

Kuidas on E-sporditööstus arenenud?

E-sport on aastate jooksul märkimisväärselt arenenud ja muutunud nišihobist globaalseks nähtuseks. 

 1. Suurenenud nähtavus: E-sport on viimastel aastatel muutunud palju nähtavamaks, osaliselt tänu striimimisplatvormidele nagu Twitch ja YouTube. See on võimaldanud fännidel vaadata turniiride ja matšide otseülekandeid ning teinud uutele fännidele e-spordi avastamise lihtsamaks.

 2. Professionaliseerumine: E-sport on aja jooksul muutunud professionaalsemaks, koos struktureeritud liigade ja meeskondade arenemisega. Paljudel e-spordimeeskondadel on nüüd pühendunud treenerid, juhid ja tugipersonal ning mängijatega sõlmitakse sageli lepinguid palkade ja hüvitistega.

 3. Mainstream tunnustus: E-sport on pälvinud ajakirjandus ja -organisatsioonide tunnustust, kusjuures suured ringhäälinguorganisatsioonid, nagu ESPN ja BBC, kajastavad e-spordisündmusi. E-sport on ametlikuks spordialaks tunnustanud ka mõned riigid, sealhulgas Lõuna-Korea ja Filipiinid.
 4. Kasvav vaatajaskond: E-spordil on suur ja kasvav vaatajaskond, millel on miljoneid fänne üle kogu maailma. Publiku hulgas on nii pühendunud e-spordifänne kui ka juhuslikke mängumehi, kes naudivad spordiürituste vaatamist.

 5. Mängude mitmekesistumine: E-sport on võistluslikult mängitavate mängude osas mitmekesistunud. Kuigi mängud, nagu League of Legends ja Dota 2, on endiselt populaarsed, on nüüd olemas e-spordiliigad ja turniirid paljude mängude jaoks, sealhulgas esimese isiku laskurite, võitlusmängude ja spordimängude jaoks.

 6. Naismängijate osakaalu suurenemine: Tänu meediale, on e-spordist hakkanud tundma huvi  ka naised ning paljud olemas olevad tiimid, loovad profesionaalseid naismeeskondi.

esportsgames

Kust saab teada turniiride toimumistest ja kus neid vaadata?

On mitmeid veebisaite, kust leiate teavet e-sporditurniiride kohta:

 1. Liquipedia.net – See on kogukonna juhitud veebisait, mis pakub teavet erinevate spordimängude, sealhulgas eelseisvate turniiride, tulemuste ja ajakavade kohta.
 2. HLTV.orgSee veebisait on keskendunud konkreetselt Counter-Strike: Global Offensive (CS:GO) stseenile ja pakub teavet eelseisvate CS:GO turniiride, uudiste ja edetabelite kohta.
 3. GosuGamers.net – See veebisait hõlmab laia valikut e-spordimänge, sealhulgas Dota 2, Overwatch ja Hearthstone. Siit leiate teavet tulevaste turniiride, uudiste ja tulemuste kohta.
 4. Esports Insider Veebisait hõlmab e-spordi ärilist poolt, sealhulgas turniiride sponsorlust, investeeringuid ja partnerlussuhteid. Siit leiate teavet eelseisvate turniiride kohta, aga ka valdtelkonna uudiseid.
 5. Delfi E-sport – kajastab uudiseid, turniire ja meie e-sportlaste saavutusi.

E-sporditurniire saab vaadata Twitch’is, Youtube’is ja Teliast.

Eesti tuntumad E-sportlased

Ka meil, väikses riigis, on suured tähed.

 • Robin “ropz” Kool – on professionaalne Counter-Strike: Global Offensive mängija Eestist. Teda peetakse laialdaselt üheks maailma parimaks mängijaks ja ta on viimastel aastatel olnud pidevalt mängu 20 parima mängija hulgas. Ropz alustas oma profikarjääri meeskonnas Mousesportsis 2017. aastal.  Koos Mousesportsiga on ta võitnud mitmeid suurturniire, sealhulgas StarSeries i-League Season 4 ja ESL One New York 2018. aastal ning CS:GO Asia Championship 2019. aastal. Pärast läks ta üle FaZe clan’i, koos kellega nad on võitnud suurimaid turniire, sealhulgas viimati toimunud Pro League 17.hooaja, kus ropzist sai Eesti esimene slämmi võitja, millele lisaks ta sai MVP auhinna.

ropz

 • Clement “Puppey” Ivanovon edukas professionaalne esportlane Eestist. Teda peetakse maailmas üheks parimaks Dota 2 mängijaks ja meeskonna kapteniks. Ivanov alustas oma espordikarjääri 2007. aastal, mängides Dotat (Dota 2 eelkäija). Ta tegi endale kiiresti mängijana nime ja lõpuks liitus 2010. aastal ühe tippmeeskonnaga, Natus Vincere’ga. Ivanov võitis Na’Viga mitu suurturniiri, sealhulgas The International 2011 ja esmakordselt toimunud Dota 2 turniiri, kus nad tõid koju 1. miljoni dollari suuruse peaauhinna. 2014. aastal lahkus Ivanov NaVi-ist ja asutas oma meeskonna Team Secret. Tema juhtimisel tõusis Team Secret kiiresti Dota 2 võistluse tippu, võites mitmeid suurturniire, sealhulgas The Shanghai Major 2016 ja The Chongqing Major 2019. The International 2019 etappil Ivanovi meeskond saavutas ka grupis rekordilise 9:0 kaotusteta seeria. Ivanovi edu ei piirdu ainult saavutustega mängija ja meeskonna kaptenina. Ta on tuntud ka oma juhi ja strateegilise meele poolest. Ivanov on tuntud oma oskuse poolest lugeda ja ennustada vastaste käike, mis on toonud kaasa tema meeskonna edu paljudes võtmekohtumistes. Ta on tuntud ka oma pühendumuse ja tööeetika poolest, mis on aidanud tal püsida oma mängu tipus üle kümne aasta.

Üldiselt annab Clement Ivanovi edu espordis tunnistust tema oskustest, juhtimisest ja mängule pühendumisest. Ta pole saavutanud edu mitte ainult mängija ja meeskonna kaptenina, vaid on aidanud tõsta ka kogu Dota 2 võistlusmaastikkul.

puppey

Lisaks on meil ka tõusvad tähed, kelle hulgas: Anton “supra” Tšernobai (CS:GO), Jevgeni “karzheka” Petreshin (Rainbow Six Siege), Rassim “Jyo” Valijev (CS:GO), Kristjan “shokz” Jakobson (CS:GO), Kevin “HS” Tarn (CS:GO) jt.